Zwinność nie tylko ruchowa

Potoczne znaczenie zwinności sugeruje głównie sprawność ruchową, lecz można też rozumieć ją w sposób ściśle intelektualny. Jak można to rozumieć? Najprościej mówiąc, jako umiejętność dopasowywania się do potrzeb rynku i klientów przy jednoczesnym kontrolowaniu zachowań konkurencji.

Zadania Agile Scrum Mastera

agile scrum master certificationJeśli ktoś zajmuje się rozwojem współczesnych firm, to z pewnością natknął się na termin „Scrum”. Ta metoda pracy w grupie pozwala na stworzenie optymalnego systemu pracowniczego, który finalnie może przełożyć się na wzrost efektywności firmy. Coraz więcej ludzi zwiększa swoje kompetencje w tym zakresie, zatem warto odpowiedzieć sobie na zadane powyżej pytanie. Scrum zakłada obecność i swojego rodzaju kontrolę kogoś, kto nazywa się Scrum master. Pojęcie to nie ma polskiego odpowiednika, ponieważ sama metoda została zapożyczona z zachodu, więc pełna jest angielskich sformułowań. Agile Scrum masterem zostaje ktoś, kto posiada tzw. agile scrum master certification, czyli dokument poświadczający jego umiejętności z tego zakresu. Jego zadaniem jest dbanie o odpowiednią pracę zespołu przy jednoczesnym sugerowaniu rozwiązań, w których brana pod uwagę jest wspomniane dopasowanie się do potrzeb rynku lub klienta. Oczywiście musi on też śledzić poczynania konkurencji, aby nie zostać oskarżonym o powielanie zastosowanych już metod. Nie brzmi to na zasadnie proste i w rzeczywistości takie nie jest, dlatego dobrze mieć za sobą przeszkolenie w tym zakresie.

Zwinność niejedno ma oblicze. Współczesna sytuacja prężnie rozwijających się firm stawiających głównie na kreatywność młodych pracowników rzuca wiele kłód pod nogi, na szczęście z każą z nich można sobie bezproblemowo poradzić, zwłaszcza jeśli mamy naturalną predyspozycję do poszukiwania oryginalnych rozwiązań.