Zjawisko galwanizacji, czyli elektrochemiczne pokrywanie powierzchni

Chemia to niezwykle ważna dziedzina nauki bez której nie byli byśmy w stanie rozwinąć medycyny, rolnictwa, czy przemysłu. W końcu jest wszędzie dookoła i w nas samych, ciężko jest rozwijać się bez poznania jej praw. Niektóre zjawiska fizyko-chemiczne mogą zaskakiwać, często niewtajemniczeni ludzie nie zdają sobie sprawę z tego, że trzymają w ręku coś, co jest efektem działania chemii w praktyce. Tak jest i w tym przypadku.

Zjawisko elektrochemiczne w produkcji części metalowych

galwanizacjaPo zanurzeniu przedmiotu metalowego w roztworze odpowiedniej soli i przeprowadzeniu przez układ prądu elektrycznego zajdzie ciekawe zjawisko. Na powierzchni przedmiotu zacznie osadzać się cieniutka warstwa substancji znajdującej się w roztworze. Na takie zjawisko mówimy galwanizacja i jest to niezwykle wydajny sposób na pokrycie części maszyn, narzędzi czy innych metalowych obiektów niezwykle cienką warstwą metalu. Celem tego zabiegu jest zwiększenie wytrzymałości przedmiotu na warunki środowiska poprzez otoczenie materiału wrażliwszego metalem odpornym. Ta metoda zrewolucjonizowała przemysł i wszystkie gałęzie ludzkiej gospodarki z nim związane. Pozwoliła na produkcję wytrzymałych narzędzi, elementów konstrukcyjnych, maszyn oraz obniżyć koszt ich produkcji. Odporne na warunki środowiska metale są jednocześnie wyjątkowo drogie ze względu na rzadkość występowania w porównaniu z powszechniejszymi, tanimi metalami. Jeżeli jednak wykorzystamy tylko cienką warstwę drogich problem rozwiązuje się a do naszych rąk trafia niezwykle wytrzymały produkt o wieloletniej gwarancji prawidłowego działania.

Zjawisko tak powszechne, a jednocześnie wyjątkowo nieznane wymaga opisania. Bez niego wysokiej jakości przedmioty z metalu były by niedostępne w rozsądnej półce cenowej. Myślę, że warto wiedzieć jak konstruowane są rzeczy z których korzystamy by lepiej znać ich możliwości.