Zalety systemów przeładunkowych

Zdecydowana większość nowoczesnych magazynów czy też sortowni jest obecnie zmechanizowana. Maszyny w nich używane przekładają się na znacznie szybsze wykonywanie większości zadań w tego typu zakładach. Szczególnie przydane takie maszyny okazują się podczas transportu części czy też produktów w obrębie hali produkcyjnej.

Z czego składa się system przeładunkowy?

systemy przeładunkoweJuż jakiś czas temu zauważono, że większą ilość maszyn na magazynach bardzo pozytywnie przekłada się szybsze wykonywanie tam czynności związanych z gospodarowaniem towarem. Obecnie na magazynach czy halach przeładunkowych używanych jest wiele maszyn, udogodnień czy też nowinek technologicznych, zbiorczo znanych jako systemy przeładunkowe. Głównym celem stosowania takich rozwiązań jest maksymalne ułatwienie przede wszystkim rozładunku i załadunku towaru w miejscach takich jak hale przeładunkowe czy też magazyny. W skład systemów przeładunkowych wchodzą więc takie elementy jak pomosty, dzięki którym łatwiejsze jest rozładowanie naczepy tira a także jej załadowanie. Bardzo często obecnie korzysta się również z tak zwanych naprowadzaczy kół, które są używane przede wszystkim, aby ułatwić zaparkowanie w odpowiednim miejscu hali ciężkim samochodom dostawczym, a także aby uniknąć ryzyka wjechania samochodem na przykład w ścianę magazynu. Obecnie również bardzo często na magazynach wykorzystuje się śluzy uszczelniające, również będące częścią systemów przeładunkowych. Dzięki nim możliwie jest zminimalizowanie strat ciepła na hali podczas rozładunku towaru.

Prace magazynowe nie mogłyby przebiegać tak sprawnie jak obecnie bez odpowiedniego sprzętu. Stąd też nie powinna dziwić coraz większą ilość stosowanych nowinek technologicznych w magazynach. Ich główną rolą jest maksymalne ułatwienie załadunku i rozładunku towarów.