drabina aluminiowa

Zakupy sprzętu aluminiowego do firmy budowlanej – drabiny aluminiowe

Sprzęt budowlany w dzisiejszych czasach wykonywany jest głównie z metalu. Najczęściej wykorzystywana jest stal, czyli stop żelaza z węglem, oraz aluminium. Każdy producent drabin aluminiowych i rusztowań aluminiowych cieszy się bardzo dużą sprzedażą, gdyż wyroby aluminiowe są tanie, ale mają niską wytrzymałość. Dlatego trzeba dość regularnie je wymieniać.

Drabiny aluminiowe – opłacalność i wytrzymałość

 

drabina aluminiowaAluminium jednak często bywa niezastąpione jako materiał wykorzystywany zwłaszcza w budownictwie. Jest to najlżejszy z szeroko dostępnych metali, przez co idealnie nadaje się do tworzenia prostych konstrukcji, takich jak na przykład rusztowania wolnostojące. Rusztowania wykonane ze stali potrzebowałyby dodatkowych wzmocnień z powodu swojej wagi, co jest po prostu nieopłacalne w przypadku takiego sprzętu jak rusztowanie.
Z aluminium wykonane są nawet rusztowania jezdne, które dzięki zastosowaniu wzmocnień i podpórek mają o wiele większą trwałość, ale nadal są bardzo łatwe w transporcie i lekkie. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o drabiny aluminiowe i taborety aluminiowe. Wykonanie ich z innego metalu może i zwiększyło by ich wytrzymałość, ale w ich wypadku główną rolę gra łatwość transportu, a co za tym idzie, waga. Wady aluminium są też jednocześnie jego zaletami. Weźmy na przykład plastyczność, która sprawia, że wyroby z czasem odkształcają się i wyginają. Znacznie ułatwia to gięcie blach, proces który jest bardzo często wykonywany podczas pracy z rynnami lub profilami metalowymi. Własnoręczne gięcie w przypadku blachy stalowej jest niemożliwe. Wymaga ono specjalistycznego sprzętu, który jest niedostępny dla normalnych pracowników z powodu wysokiej ceny.

Kolejną wadą, która często jest wytykana produktom aluminiowym to podleganie korozji i niska odporność na uszkodzenia mechaniczny. Istnieją jednak specjalne technologie, które rozwiązują te problemy. Najczęściej stosowana z nich to anodowanie, które polega na pokryciu metalu warstwą tlenku, nadającym aluminium specyficzny odcień. Nieco droższą metodą, równie skuteczną w zabezpieczaniu tego metalu jest lakierowanie proszkowe.