porcelana miśnia

Z wizytą w muzeum porcelany.

Będąc za granicą w Niemczech, warto odwiedzić miasto Meissen wraz z jego największą sławą, czyli manufakturą wspaniałej, stylowej porcelany, która działa nieprzerwanie od XVII wieku aż do dziś, produkując niezliczone ilości zarówno porcelany użytkowej. Powstają w niej stylowe filiżanki, zastawa stołowa, patery, koszyki, ale też ozdoby, takich jak figurki. Porcelana Miśnia powstaje z wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze glinki kaolinowej, wydobywanej w okolicy. Odkrycie takiego sposobu produkcji przepięknych przedmiotów, uruchomiło jej tworzenie na ogromną skalę i rozsławiło to miasto. Dla ciekawych procesu produkcji porcelany w dawnych czach i dzisiaj otwarte jest muzeum, na którego zwiedzanie trzeba zarezerwować sobie chociaż kilka godzin.

Etapy zwiedzania w Meissen.

porcelana miśniaKiedy znajdziemy się już w mieście Miśnia i przybędziemy do manufaktury i muzeum, najpierw mamy możliwość obejrzeć film tematyczny. Później przyglądamy się, w jaki sposób dziś powstaje porcelana Miśnia. Ostatnim, najdłuższym etapem będzie zwiedzanie i oglądanie kilkutysięcznej, przygotowanej specjalnie dla zainteresowanych kolekcji dawnej i nowoczesnej porcelany. Widziana na własne oczy z bliska porcelana Meissen z pewnością wywrze na nas ogromne wrażenie. Jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością środków, możemy również nabyć pamiątkowy produkt.

Nawet jeżeli tak się nie stanie, muzeum porcelany dostarczy nam z pewnością niezapomnianych wrażeń. Warto poczuć tę historię i dotknąć naszej europejskiej dumy, zachwycającej porcelany miśnieńskiej.