Teczka z tworzywa sztucznego

Akta osobowe nie były z reguły dokumentami jawnymi, i nie mogły być przechowywane inaczej, niż w dedykowanych szafach, do których dostęp miały tylko osoby uprawnione. Z racji iż były to również dokumenty będące w ciągłym użyciu, często zdarzało się iż teczki które były używane do ich przechowywania zużywały się dość często.

Pojemna teczka na akta osobowe

teczka akt osobowychStare teczki były zwykle wykonane ze średnio grubego papieru lub kartonu, a z racji iż akta miały swój termin ważności, jedna teczka mogła być wykorzystywana latami. Wiązało się to jednak ze znacznym zużyciem, i po jakimś czasie taką teczkę należało wymienić ze względu na uszkodzenia. Wymieniając teczki, postanowiliśmy jednak wypróbować odmiany z tworzywa sztucznego. Taka teczka akt osobowych nie różniła się za bardzo od papierowej odmiany, będąc tak samo pojemną i mieszcząc niemal dowolną ilość dokumentów, choć oczywiście była o wiele wytrzymalsza, i mogła być używana znacznie dłużej bez śladów zużycia i uszkodzeń, nawet przez bardzo długi czas. Głównym powodem zużycia, oprócz samych uszkodzeń, były też wielokrotnie poprawiane opisy teczek, wymazywane za każdym razem gdy zmieniana była zawartość. Nowe teczki, podobnie jak segregatory, posiadały wymienne inserty na przedniej części, dzięki czemu nie było konieczne poprawianie oznaczeń, a tym samym uszkadzanie delikatnego papieru.

Teczki te były równie tanie co papierowe odmiany, więc wymiana nawet bardzo dużego archiwum nie była znacznym wydatkiem, a pozwalała zaoszczędzić nieco środków na ewentualną wymianę uszkodzonych teczek. Odmiany z tworzywa miały również tą dużą zaletę iż częściowo zabezpieczały zawartość przed zalaniem czy zawilgoceniem, ale również przed nadmiernym zakurzeniem po długim czasie archiwizacji dokumentów.