Sztuka cerkiewna i jej ikony

W obrębie sztuki sakralnej funkcjonują różne typy obrazów. Szczególnie cennym gatunkiem są ikony starocerkiewne. To ręcznie malowane obrazy na drewnianej desce. Według tradycji, pierwsze religijne ikony wykonywał ewangelista Łukasz przy pomocy aniołów. Do dziś specjaliści od ikon twierdzą, że są one pisane, nie malowane.

Obrazy religijne malowane na drewnie 

ikony sakralnePiękne, złocone ikony doskonale zdobią wnętrza. Są też jednym z chętniej wręczanych podarunków ślubnych. Można je kupić bliskiej osobie na urodziny lub jubileusz. Oryginalne ikony sakralne powstają w specjalnych pracowniach. Technika ich wykonania różni się bowiem od klasycznego malowania obrazów. Ważne są szczegóły wykonania. Jako podłoże stosuje się specjalnie przygotowaną, grubą deskę z drzewa lipowego lub sosnowego. Dzięki temu ikony są długowieczne i nie niszczą się jak obrazy płócienne. W kościołach nierzadko można spotkać bizantyńskie ikony starocerkiewne. Są one złocone i przypominają o czasach pierwszych chrześcijan. Współcześnie też powstają religijne ikony, które niczym nie różnią się od tych, które tworzono w klasztorach przed setkami lat. Obecnie organizowane są także warsztaty pisania ikon, które pokazują, jak starannie wykonać obraz na desce drewnianej. Najczęściej tematem ikon są wizerunki świętych. Pojawiają się sceny biblijne i anioły. Popularne ikony to także przedstawienia Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Starocerkiewne ikony są bardzo autentyczne. Choć tworzone są według tego samego schematu od wieków, cieszą się dużą popularnością. ich styl jest niezmienny, dlatego wyróżniają się na tle innych przedstawień religijnych. To, co wyróżnia ikony, to przede wszystkim jeden, sztywny schemat i sposób wykonania. Wykorzystuje się podłoże drewniane i na nim umieszcza się rysunek i złocenia.