Sposób na uciążliwe plamy

Każdy lubi chodzić w świeżych i czystych ubraniach, jednak po wielu praniach już tak nie wyglądają. Wiele zabrudzeń wchodzi tak głęboko w tkaniny, że nie można ich usunąć. Na odplamianie dostępnych jest wiele domowych sposobów.

Jak się pozbyć plam z krwi?

plamy z krwiDzieci najczęściej się brudzą, bo często zaliczają upadki i lubią się bawić w miejscach, gdzie niekoniecznie jest czysto. One po prostu nie zwracają uwagi na to, czy się pobrudzą, w przeciwieństwie do dorosłych. Każdemu w trakcie dnia może się przydarzyć plama z kawy, wina, czy krwi, które należ do najcięższych do usunięcia. W przypadku plamy z krwi, możemy zastosować kilka sprawdzonych sposobów domowych, zanim sięgniemy po profesjonalną chemii. Jednym z tanich sposobów, jest naniesienie na plamę kilku kropel soku z cytryny, który ma silne działanie rozjaśniające i wybielające. W podobny sposób działa soda oczyszczona, którą się miesza z niewielką ilością wody i nanosi na plamę. Delikatne pocieramy zabrudzone miejsce, a dla lepszego rezultatu możemy zostawić na kilkadziesiąt minut. Wiele osób poleca odplamiać takie plamy zwykłym płynem do mycia naczyń, bo świetnie usuwa krew. Jeżeli domowe środki są za słabe, to pozostaje nam sięgnąć po profesjonalne środki do odplamiania ciężkich plam. W przypadku zabrudzeń z krwi, duże znacznie ma czas. Im szybciej zapierzemy materiał, tym lepiej, bo mamy duże szanse, że po krwi nie zostanie ani śladu. Im starsza plama, tym większe ryzyko, że już zawsze pozostanie ślad krwi na materiale.

W przypadku odplamiania, trzeba brać pod uwagę rodzaj materiału, ponieważ niektóre środki są bardzo silnymi odplamiaczami i mogą je zniszczyć. Najlepiej zacząć usuwać plamę z krwi małą ilością środka i w miarę potrzeby zwiększać jego stężenie. Samo pranie w pralce nie pomoże usunąć plamy.