Skarabeusz hexbug i nauka przyrody

 Żeby zainteresować dzieciaki nauką trzeba się czasem bardzo postarać. Nie każdy maluch sam ma na tyle ciekawości, żeby samodzielnie odkrywać nowe rzeczy. Dlatego też trzeba mieć przygotowane rzeczy, żeby dzieciaki chętnie zainteresowały się tematem. Jako nauczycielka przyrody staram się zabierać dzieciaki do lasu czy parku, żeby na żywo pokazywać im różne ciekawe rzeczy.

Skarabeusz był kolorowy

hexbug skarabeuszJednak kiedy pogoda temu nie sprzyja to trzeba się bardziej napracować. Akurat mieliśmy zajęcia z budowy owadów. Dzieci często ich nie lubią, ponieważ wydają się im obrzydliwe. Motyle, pszczoły czy gąsienice jeszcze przejdą, ale już pająki czy pijawki nie bardzo. Dlatego też postanowiłam zamówić pewną zabawkę, żeby im pokazać, że nawet żuczki mogą być ładne. Był to hexbug skarabeusz. Miał różne kolory, był zbudowany z tworzywa stycznego, mógł się poruszać. Wiadomo że nie wyglądał jak prawdziwy skarabeusz, ale chodziło o to, żeby przyciągnąć uwagę dzieciaków i zachęcić ich jakoś do lekcji. Taki skarabeusz mógł chodzić sobie po podłodze sali lub po moim biurku. Sam omija wszystkie przeszkody, więc na pewno nie wejdzie na czyjegoś buta czy na plecak. Zamówiłam skarabeusza przez sklep internetowy, dzięki czemu nie musiałam się nigdzie ruszać do sklepu. Bałam się jak dzieci na to zareagują, ale o dziwo były tym zainteresowane. Był to w końcu mały robocik, który może się poruszać, a to zawsze bardziej atrakcyjne niż jakaś mapa przywieszona na ścianie czy pokaz slajdów ze zdjęciami na komputerze.

Dzięki skarabeuszowi dzieci zainteresowały się tematem owadów i już nie wydawały się im takie złe. Ja mogłam omówić ich budowę, charakterystyka i pokazywać jak wyglądają na żywo, a dzieciaki były zainteresowane kolorowym stworem chodzącym po podłodze.