Ręcznie robiony pierścionek z bursztynem

Z bursztynem pracowałem od dawna, bo był to materiał tani, bardzo łatwy w obróbce, a jednocześnie bardzo efektowny. Nadawał się świetnie do różnego rodzaju ozdób i elementów biżuterii, nie tylko historycznej, która była moją specjalnością, ale również bardziej współczesnych wzorów.

Srebrny pierścionek z bursztynem

pierścionki z bursztynem srebrneOd początku mojej kariery rzemieślnika, skupiałem się na brązie, dlatego też gdy dostałem od kolegi z drużyny zamówienie na srebrny pierścionek, zastanawiałem się czy nie odmówić. Jednak w końcu zadecydowałem podjąć się wykonania, wcześniej jednak nieco dokształcając się w temacie. W każdym sklepie jubilerskim pojawiały się pierścionki z bursztynem srebrne, więc miałem mnóstwo wzorów i inspiracji, na których mogłem oprzeć projekt zamówienia. Miał to być pierścionek ze splotem skandynawskim, jednak w większości wyglądający bardziej nowocześnie i mniej skomplikowanie. Ułatwiło mi to pierwsze próby pracy ze srebrem, które było materiałem z goła innym i trudniejszym do obróbki niż dotychczas używany przeze mnie brąz. Srebro było całkowicie odmienne w obróbce od brązu, i wiele czasu musiałem spędzić nad poznawaniem jego właściwości podczas obróbki, formowania i odlewania, aczkolwiek po wielu próbach udało mi się w końcu osiągnąć zadowalające rezultaty. Bursztyn, z kolei, był materiałem bardzo plastycznym i pracowało mi się z nim niezwykle przyjemnie.

Wystarczyło oszlifować i wypolerować odpowiednich rozmiarów kawałek bursztynu i wprawić go w gotowy pierścionek, co nie przysparzało żadnego problemu, a wyglądało na skończonym wyrobie bardzo efektownie. Mimo że było to moje pierwsze zamówienie w srebrze, byłem bardzo zadowolony z gotowego pierścionka, i zdecydowałem się na rozszerzenie listy materiałów właśnie o srebro.