Prowadzenie kursów wspinaczkowych

Prowadzenie kursów personalnych to bardzo dochodowe zajęcie jeśli znamy się na czymś, co możemy dokładnie komuś przekazać. Wielu wspinaczy górskich zastanawia się nad rozpoczęciem prowadzenia kursów wspinaczkowych. Czy jest to dobry sposób na biznes? Jak najbardziej, jednak musimy się do tego przygotować. Kursant powinien być bezpieczny oraz merytorycznie przygotowany do wspinania.

Jak udzielać kursów wspinania?

kurs wspinaniaTego typu kurs jest dość skomplikowany, ale nic nie stoi na przeszkodzie by go zorganizować. Musimy jednak odpowiednio się przygotować, przede wszystkim zapewniając wszystkie środki bezpieczeństwa. Kurs wspinania powinien zacząć się od teorii, a także lekcji praktycznych na ściankach wspinaczkowych na hali, gdzie wyłożona jest odpowiednia amortyzacja. Szkoleniowiec na takich zajęciach wytłumaczy wszystko co związane z asekuracją oraz pozwoli kursantom się przełamać. Następny etap kursu to wyjazd w teren. Miejsca powinny być dobrane, od najłatwiejszych, aż do trudnych – stopniowo zwiększając trudność. Najlepiej skorzystać z takich, w których było się wielokrotnie. Wtedy znamy już nie tylko daną skałę lub górę, lecz także okolicę. O wiele więcej osób decyduje się na trzydniowy wyjazd w góry, niż na trzy pojedyncze. Warto to uwzględnić. Jest to wtedy nie tylko nauka wspinania, ale także chwila odpoczynku od miasta i codziennych spraw.

Osoba, która ma przygotowanie teoretyczne i praktyczne jest bezpieczna podczas wspinania. Jak ocenić czy kurs wyszedł dobrze? Oczywiście obserwujmy kursantów jak sobie radzą na skałkach. Wielu szkoleniowców mówi, że udane szkolenie jest takie, kiedy certyfikat wypisywany jest bez wyrzutów sumienia. Wiadomo, że szkoleniowiec musi mieć na uwadze, że nasz kursant będzie wyruszał na samodzielne wspinaczki.