Praca w komorze – środki bezpieczeństwa

W każdym zawodzie wykonywanym w dzisiejszych czasach istnieją sytuacje, które mogą zagrozić naszemu zdrowiu lub życiu. Dzisiejsze przepisy narzucają odpowiednio dobrane środki bezpieczeństwa w postaci środków ochrony indywidualnej oraz środki ochrony pośredniej. Praca w komorze ciepłowniczej jest jednym z bardziej wymagających zadań dla pracowników wykonujących prace związane z sieciami ciepłowniczymi.

Środki ochrony przy pracy w komorze

urządzenia samohamownePraca w środowisku wilgotnym i gorącym narzuca nam wiele czynników, które mogą w złym zestawieniu spowodować niebezpieczną sytuację. Przed zejściem do komory pracownik musi zmierzyć temperaturę wewnątrz komory oraz poziom tlenu i zawartość innych gazów niebezpiecznych. Dokonuje się takich pomiarów specjalnymi detektorami spuszczanymi do komory przez właz na linkach albo długich tyczkach. Dodatkowo każda komora ma dwa włazy celem łatwiejszego ich wietrzenia wiec oba włazy w trakcie prac muszą być otwarte. W razie sytuacji, w której temperatura wewnątrz komory jest za wysoka albo zawartość tlenu jest zbyt niska wykorzystuje się specjalne dmuchawy celem przewietrzenia wnętrza. W momencie sprzyjających warunków pracownik może zejść do środka. Celem zabezpieczenia zejścia wykorzystuje się urządzenia samohamowne. Urządzenie to zabezpiecza pracownika przed upadkiem z wysokości. Trójnóg rozstawia się nad włazem, następnie linkę zapina się na specjalnym zapięciu, przy szelkach założonych przez pracownika na plecach.

Wszelakie środki ostrożności zabezpieczają pracowników przed niebezpiecznymi sytuacjami. Zazwyczaj pracodawcy nie przestrzegają przepisów i nie stosują się do nich. Choć nie powinno dochodzić do takich sytuacji sam pracownik musi wiedzieć, że trzeba dbać o bezpieczeństwo swoje jak i innych.