skrzynki balkonowe

Ogródek może mieć każdy – wystarczy balkon

Ogródek na balkonie dzięki skrzynką balkonowym – to możliwe?

Chociaż mogłoby się wydawać, że posiadanie ogródka, wymaga posiadania działki, jeśli mamy balkon, to możemy mieć każdą roślinę, o jakiej zamarzymy, no może nie od razu maliny, czy gruszki, ale niewielkie krzewy truskawek, zioła, pomidory, a nawet ogródki mogą rosnąć na naszym balkonie. Na początku musimy kupić skrzynki balkonowe, ziemię, ziarna lub sadzonki.

skrzynki balkonowePewne rośliny, szczególnie zioła, są bardzo wymagające i sadzenie ich z ziarenek niejednokrotnie kończy się fiaskiem. Jeśli więc zależy nam na pięknych ziołach, warto kupić młode sadzonki. W chwili obecnej liczba sklepów oferujących sadzonki ziół jest naprawdę duża i w zasadzie nie musimy się martwić, że nie znajdziemy czegoś takiego. To wbrew pozorom naprawdę prosta sprawa. Gotowe sadzonki najlepiej jest przesadzić do pojedynczych doniczek, a nasępnie warto wstawić je do skrzynek. Jeśli balkon nie jest duży, możemy kupić specjalną półkę lub skrzynki, które można powiesić na balustradzie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.
Sadzenie rzodkiewek, ogórka, pomidorów, czy szczypica oraz sałaty też jest prostsze. Trzeba tylko większych pojemników. Truskawki sadzi się nieco inaczej. Zwykle, w jakiej zwisającej tubie. Pomysł na posadzenie truskawek na balkonie można znaleźć na wielu stronach internetowych. Nie można zapominać, że rośliny wymagają specjalnej uwagi i pielęgnacji. Niektóre będą stały na balkonie przez całe lato, inne będzie trzeba chować w ciągu dnia, żeby nie zostały przegrzane przez słońce. Zawsze trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Pamiętajmy też, że pewne rośliny po prostu nie lubią się i trzeba je nieco odseparować. Jak widać nie potrzebujemy działki, ani wielkiego pola, żeby mieć świeże warzywa, owoce, zioła i inne dodatki do gotowania?

Balkon nie musi być tylko miejscem, na którym wywieszamy pranie i ewentualnie rozwieszamy watki ozdobne. Zamiast ozdobnych kwiatów może w prosty sposób zasadzić wspaniale pachnące zioła. Dzięki temu nasz balkon przeobrazi się w wyjątkowy azyl. Jeśli decydujemy się na rośliny kwitnące, to pamiętajmy o pszczołach. W tym okresie najlepiej jest mieć drzwi zamknięte.