Niezbędne pompownie pożarowe

Współczesne budynki użyteczności publicznej – hotele, banki, urzędy, centra handlowe oraz zakłady przemysłowe muszą być wyposażone w tryskaczowe systemy przeciwpożarowe, które to zasilane są w środek gaśniczy, jakim jest woda lub piana za pomocą pompy pożarowej .

Pompownie pożarowe – serce instalacji gaśniczej

pożarowe pompownieIstnieje wiele różnych standardów według których budowane są pompy i akcesoria do tego typu zastosowań. Przed wybraniem urządzenia warto porozmawiać z inżynierem ds. ryzyka swojego ubezpieczyciela jaki standard jest wymagany w konkretnym budynku. Pompy przeciwpożarowe mogą być napędzane silnikami elektrycznymi lub wysokoprężnymi, przy czym to drugie rozwiązanie jest zdecydowanie preferowane jako bardziej niezawodne, gdyż jest niezależne od zewnętrznych źródeł zasilania. Stosowane pompy to najczęściej pompy z wlotem osiowym lub z korpusem dzielonym. Z uwagi na swoje konstrukcje te drugie są bardziej niezawodne i odznaczają się znacznie większą żywotnością, pożarowe pompownie są niezbędnym elementem instalacji gaśniczej. Dlatego tylko te pompy z korpusem dzielonym akceptowane są na przykład przez standard. Standardowe wykonanie to: pompy zasilające – poziome pompy z korpusem i przystawką łożyskową wyposażone w silniki elektryczne lub wysokoprężne, monitorowana armatura zaporowa, układ rurociągów umożiwiający przeprowadzenie testów pomp, zespół pompy pilotującej, rozdzielnie sterownicze i zespoły startowe indywidualne dla każdej pompy zasilającej wyposażone w instalację sygnalizacyjno-sterującą , elementy instalacji technologicznej.

Prawidłowe układy pompowe w systemach przeciwpożarowych powinny pracować zawsze z napływem. W przypadku, gdy zbiornik wody znajduje się pod pompownia zalecane jest stosowanie pomp pionowych, także akceptowanych przez , dzięki czemu unika się zasysania cieczy lub stosowanie tzw. zbiorników zalewowych.