Niezawodny materiał izolacyjny

Wyjątkowe właściwości fizyczne i chemiczne silikonu sprawiły,że jest on materiałem wykorzystywanym przez wiele branż przemysłu. Jest to jeden z najlepszych elastomerów, którego wynalezienie na trwałe odmieniło oblicze współczesnej gospodarki dając ogromne możliwości zwiększania funkcjonalności produktów.

Parametry chemiczne i fizyczne silikonu

płyta silikonowaKauczuk jest materiałem pochodzenia naturalnego o bardzo ciekawych właściwościach lecz o ograniczonym dostępie. Naukowcy opracowali metodę produkcji syntetycznej jego wersji i otrzymali elastomer nazywany powszechnie silikonem. Znajduję on zastosowanie w bardzo licznych i jakże zróżnicowanych branżach produkcyjnych. Zawdzięcza to swoim uniwersalnym właściwościom przydatnym w wielu gałęziach gospodarki. Warto wymienić kilka podstawowych zalet silikonu by zrozumieć jego fenomen. Materiał ten jest absolutnie nieprzepuszczalny dla wody i substancji gazowych oraz posiada ogromną rozciągliwość wynoszącą ponad 300 %. Silikon jest bardzo odporny na wysoką temperaturę zachowując swoją budowę strukturalną i właściwości użytkowe nawet w plus 250 stopniach Celsjusza. Silikon jest materiałem niepalnym co zwiększa jego wartości użytkowe gdyż jest to surowiec bezpieczny. Do odbiorców silikon trafia najczęściej jako płyta silikonowa, z które wytwarza się rozmaite detale konstrukcyjne. Na rynku spotykamy najczęściej trzy podstawowe rodzaje płyt silikonowych różniących się kolorem. Są to płyty mleczne (białe), transparentne, posiadające atesty do kontaktu z żywnością oraz płyty czerwone.

Silikon oferowany w płytach ma idealnie gładką powierzchnie co pozwala na bardzo dobre przyleganie do określonej powierzchni i łatwe utrzymanie w czystości. Aby zrozumieć skalę przydatności silikonu w przemyśle należy pogłębić wiedzę odwiedzając strony internetowe sprzedawców i producentów tego materiału.