Pulpit sterowniczy

Na drodze prądu: rozdzielnice średniego napięcia

Elektryczność jest niesamowitym osiągnięciem. Ile jej zawdzięczamy, możemy zauważyć, gdy występują przerwy w dostawach prądu. Istnieje pewna dziedzina, jaką jest energetyka, która zajmuje się dostarczaniem prądu elektrycznego do mieszkań. Jak to się odbywa?

Jak wygląda droga prądu do naszego gniazdka?

Pulpit sterowniczyPrąd, który znajdziemy w domowym gniazdku za biurkiem cechuje napięcie o wartości 230 V, jednak większość z nas przeczuwa, że parametry prądu na wyjściu z elektrowni są inne. Wpływ rodzaju elektrowni – czy jest atomowa, węglowa, czy może wodna, nie ma wielkiego znaczenia, bo wspomniane wartości różnic potencjałów elektrycznych dzieli kilka rzędów jednostek. Z tego też powodu stosuje się transformatory. Logiczne jest również to, że skoro umieszcza się jakieś urządzenie w sieci transmisyjnej, to dobrze jest w tym samym miejscu też inny sprzęt, jeśli gdzieś musi być zamontowany. Stacje transformatorowe są odpowiedzią właśnie na to zalecenie. Centrum stacji transformatorowych stanowią transformatory, jednakże kolejnymi urządzeniami napotykanymi na drodze przepływu prądu są rozdzielnice średniego napięcia. Gdy prąd po opuszczeniu elektrowni pokona kilka stacji transformatorowych, jego napięcie zmaleje. Warto również wspomnieć o tym, co nie było do tej pory zaznaczone, a mianowicie to, że w rozdzielnicach napięcia prąd dzielony jest na wiele wyjść w różnych kierunkach. Kiedy średnie napięcie zostanie zamienione w niskie, wtedy w kolejnych stacjach transformatorowych znajdują się już rozdzielnice niskiego napięcia.

Tablicową rozdzielnicą napięcia są także popularne bezpieczniki, które znajdziemy w naszych mieszkaniach. Pełnią one także funkcję swego rodzaju pulpitów sterowniczych, gdyż oferują możliwość odłączenia od dopływu energii elektrycznej pewnych części budynku. Pulpity sterownicze, których wiele jest w sieci transmisyjnej, działają właśnie w ten sposób, że wykonalne staje się wyłączenie tylko jednego, konkretnego wyjścia z wielu dostępnych.