grzałka

Kontrola temperatury grzałek

Grzałka bez mechanizmu termoregulacji powinna być wyposażona w czujniki temperatury. Czujniki te są dostępne jako termostaty: nastawione, regulowane, termopary, termistory lub czujniki rezystancyjne (RTD). Termostaty zaprogramowane (nastawione) są zatopione w gumie silikonowej i mają standardowe wyprowadzenia 305 mm, inne wymiary są dostępne na zamówienie.

Termoregulatory

grzałkaTermostaty mocowane są pod wulkanizowaną do grzałki osłoną silikonową. Oferowane są również termostaty zaprogramowane (nastawione) osobne, co pozwala na bezpośrednią kontrolę temperatury odbywających się procesów. Następnie wyróżniamy termostaty regulowane(kilka typów). Termostaty regulowane są wtopione w gumie silikonowej oraz posiadają typowe wyprowadzenia 305 mm(inne dostępne na zamówienie). Pozwala na kontrolę temperatury pracy grzałki w zakresie -5 ±165°C lub 40 ±260°C. Termostaty regulowane osobne oferują możliwość bezpośredniej kontroli temperatury procesów, a nie tylko grzałki. Termostat to pewnego rodzaju podzespół, który pozwala na funkcjonowanie pewnych urządzeń zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami. Termostaty ponoszą odpowiedzialność za stałe utrzymywanie temperatury na pożądanym poziomie, który jest konieczny do wykonania konkretnej pracy czy też stworzenia odpowiednich warunków. Te termoregulatory charakteryzują się tym, że w ich skład włączony jest układ wykonawczy (mechaniczny lub elektroniczny). Termostaty znajdujemy przy takich urządzeniach jak piece do wygrzewania, komory chłodnicze, spalarnie, suszarnie. Na rynku obecnie oferowane są różnego rodzaju termostaty. Praktykowany jest podział termostatów na te do zabudowy i do nadbudowy(czyli sposób dostosowania regulatora w urządzenie grzewcze czy chłodzące).

Natomiast ze względu na pełnione funkcje termostaty dzielimy na regulacyjne (TR), sygnalizacyjne (TW), realizujące funkcje monitoringu i zabezpieczenia (STB). Podział pod względem zastosowań pozwala na wyróżnienie termostatów uniwersalne, przeciwzamrożeniowe, monitoringu spalin, klimatyzacyjne, do stref ex (z ATEX) itp.