kanał wentylacyjny

Jakie zalety ma wentylacja mechaniczna?

Coraz częściej tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej wykorzystującej naturalną cyrkulację powietrza w kanałach wentylacyjnych zastępowany jest nowymi rozwiązaniami. W nowych domach czy budynkach wielorodzinnych odpowiednie ocieplenie ścian, dachu oraz fundamentów jest podstawą. Domy są energooszczędne.

kanał wentylacyjnyDużym zainteresowaniem cieszą się również domy pasywne, które do maksimum ograniczają wykorzystanie energii. Utraty ciepła kanałami wentylacyjnymi nie wchodzą więc tutaj w grę. I właśnie to przesądza o coraz większej popularności wentylacji mechanicznej. Tutaj wymiana powietrza następuje dzięki temu, że zamontujemy specjalne urządzenia.
Największym zainteresowaniem cieszy się wentylacja z odzyskiem ciepła. Jakie jednak zalety posiada taka wentylacja mechaniczna typu nawiewno-wyziewnego? I czy w ogóle warto ją zamontować w domu? Otóż warto zwrócić uwagę na to, że cyrkulacja powietrza wywoływana jest tutaj sztucznie. Praktycznie dla użytkownika oznacza to, że projektanci i producenci zadbali o systemy idealnie dopasowane do konkretnych obiektów.
Będziemy mogli więc wybrać wentylację rzeczywiście spełniającą nasze indywidualne potrzeby. Kolejnym plusem nawiewno-wyziewnej wentylacji z odzyskiem ciepła jest to, że system będzie działał niezależnie od warunków pogodowych. Nie będziemy więc już uzależnieni, tak jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej, od temperatury powietrza na zewnętrz. Działania wentylacji nie zakłóci także deszcz, śnieg czy porywisty wiatr. Oczywiście plusem takiego rozwiązania jest także to, że będziemy mogli w pełni kontrolować cały system cyrkulacji powietrza i wymienić go w pomieszczeniach wtedy, gdy uznamy to za stosowne. Powietrze dostarczone do naszych domowych czy firmowych pomieszczeń będzie również świeże, bez zanieczyszczeń.

Producenci stosują bowiem w takich instalacjach filtry powietrza. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest także sam odzysk ciepła. Dzięki wentylacji mechanicznej, nasze rachunki za ogrzewanie budynku powinny znacznie spaść, ponieważ nie będziemy tracić ogrzanego powietrza kanałami wentylacyjnymi.