Jak wybrać konwencjonalne nasienie buhaja?

Minęły już czasy, kiedy zapładniano krowy naturalnie, a więc przez kontakt z buhajem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu odbywało się to na tej zasadzie, że jeden dobry buhaj ruszał w trasę na przyczepie specjalnego samochodu transportowego i zapładniał krowy w okolicy.

Nasienie konwencjonalne buhaja – wady i zalety

konwencjonalne nasienie buhajaTeraz można zdobyć dla swojej krowy nasienie najlepszych buhajów. Oczywiście nie za darmo. A wszystko dzięki wynalazkowi, jakim jest sztuczna inseminacja. Otóż jest to zapłodnienie za pomocą nasienia pobranego wcześniej od byka – buhaja. Jest to zdecydowanie łatwiejsze i oszczędza nasz czas. Jedyne co trzeba zrobić, to regularnie badać krowę, a dokładniej jej jajniki w czasie rui i wyznaczać czas pęknięcia pęcherzyków jajnikowych i uwolnienia komórki jajowej. Tym zajmuje się lekarz weterynarii, najczęściej specjalista w zakresie rozrodu zwierząt gospodarskich. Wyznaczanie terminu unasienniania nie jest łatwe i wymaga wielu lat praktyki. Istnieją nawet specjalne urządzenia, które sprawdzają i powiadamiają właściciela obory, która krowa jest aktualnie w rui. Kiedy przychodzi czas inseminacji, trzeba mieć już przygotowane konwencjonalne nasienie buhaja. Nasienie wprowadza się do szyjki lub trzonu macicy krowy za pomocą specjalnej pipety. Zabieg ten nie jest skomplikowany. Krowa powinna stać w tym czasie w poskromie. Po kilkunastu, kilkudziesięciu dniach można już badać krowę na obecność ciąży. Na Zachodzie istnieją nawet specjalne katalogi z nasieniem buhajów, dzięki czemu można sobie wybrać konkretne cechy, jakie zostaną przekazane krowie – np. większa mleczność, mięsność i znacznie więcej.

Dzięki temu można produkować mięso i mleko najwyższej jakości, a krowa może być niesamowicie wydajna. Warto wspomnieć, że Polska jest jednym z pionierów sztucznej inseminacji bydła.