tłumacz Bydgoszcz

Jak rozpocząć działalność tłumacza?

Jeżeli udało nam się już zdać egzaminy i spełnić wszystkie wymagania dotyczące możliwości otrzymania funkcji tłumacza przysięgłego, czas na zanurzenie się w tej pracy. Możemy szukać zajęcia w działających już kancelariach, aczkolwiek wtedy najczęściej nie od nas będą zależały warunki zleceń, lub też otworzyć własną działalność.

Tłumacz Bydgoszcz to odpowiedzialny zawód

Pamiętajmy, że bycie tłumaczem przysięgłym nie zmusza nas do tego byśmy tylko tworzyli tłumaczenia przysięgłe, możemy wykonywać bezproblemowo zlecenia na tłumaczenia zwykłe, a certyfikat otrzymany przy egzaminie na tłumacza przysięgłego podnosi naszą renomę i wiarygodność. Jako, że w tej chwili branża tłumaczenia tekstów jest bardzo wysoko rozwinięta, nie możemy po prostu dać ogłoszenia i czekać, aż klienci sami będą do nas przychodzili, należy zadbać o dobrą reklamę, jak i PR. Nie zrobi tego tabliczka na drzwiach o treści ” tłumacz Bydgoszcz przysięgły angielskiego „.

tłumacz BydgoszczPrzede wszystkim można zacząć od ogłaszania się przez fora internetowe, zrzeszające tłumaczy i tam pomagać przy drobnych zleceniach. Często początkujący tłumacze, stosują tak zwane ceny dumpingowe, czyli stawki, które nawet nie pokrywają jego własnych kosztów. Jest to zła taktyka, gdyż klienci będą oczekiwać od nas tak niskich stawek już zawsze, a jeżeli je podniesiemy, to się po prostu od nas odwrócą. Dużo lepiej zacząć jest na przykład wolontariatem, robić tłumaczenia na potrzeby instytucji czy stowarzyszeń charytatywnych i socjalnych za darmo, a następnie takie zlecenia dodawać do swojego CV / portfolio. Można też, oferować darmowe teksty próbne, tłumacząc na przykład bezpłatnie pierwsze strony dokumentów. To bardzo dobry sposób na to, aby zyskać pierwszych klientów, a jeżeli nawet nas nie wybiorą to będą mieli świadomość istnienia naszej działalności. I co najważniejsze, nie bierzmy wszystkich zleceń jak leci, przed podpisaniem umowy sprawdźmy czy dany tekst nie zawiera specjalistycznego słownictwa, lub branży, o której nie mamy pojęcia. Lepiej szczerze odmówić wykonania zlecenia, niż zrobić je w nieodpowiedni sposób.