Idealna przytulanka sensoryczna

Zabawki w rozwoju dzieci są bardzo ważne, gdyż pobudzają mózg do pracy i uczą nowych umiejętności. Na każdym etapie, maluchy powinny mieć zabawki dostosowane do ich postępu rozwojowego, aby mogły z nich w pełni korzystać.

Dla jakich dzieci są zabawki sensoryczne?

sensoryczna przytulankaRozwój u dzieci następuje szczególnie szybko w pierwszych trzech latach życia, kiedy maluch przyswaja wszystkie najważniejsze umiejętności i zdobywa podstawową wiedzę. W tym celu niezbędna jest właściwa relacja z rodzicem i zabawki. Noworodki przeważnie nie potrzebują zabawek, gdyż zwyczajnie nie są nimi zainteresowane, bo kompletnie nie panują nad swoimi odruchami oraz mają bardzo słaby wzrok. Z każdym kolejnym tygodniem i miesiącem stają się coraz sprawniejsze, przez co zaczynają się interesować otoczeniem. To idealny moment na zakup pierwszych zabawek. Dla niemowlaków najlepsza będzie sensoryczna przytulanka, która może mieć dowolną formą. Na rynku znajdziemy przytulanki w kształcie piłek, kostek, misiów, króliczków czy lalek. Jednak dla tak małego dziecka kształt ma mniejsze znaczenie, gdyż liczą się sensoryczne elementy. Mogą to być szeleszczące uszy, piszczące łapki, dzwoneczek na szyi czy chropowaty ogon. Tego typu przytulanki są całkowicie bezpieczne, bo są lekkie i mają dobrze przymocowane wszystkie elementy odstające. Maluchy badają taką zabawkę rączkami, nóżkami, a także ustami. Taka przytulanka zawieszona na ramie łóżeczka czy położną w jego kącie, będzie intrygować malucha, który będzie chętnie do niej sięgał.

Każde dziecko ma zabawki w swoim pokoju i warto żeby były one dopasowane do wieku dzieci. Zabawki sensoryczne są przeważnie dedykowane maluchom od około pierwszego do nawet dwunastego miesiąca życia. Przeważnie wystarczy jedna lub dwie różne zabawki tego typu.