prosiaki

Hodowla a wymogi unii europejskiej

Aby założyć dobrze prosperującą hodowlę trzody chlewnej potrzebny jest duży nakład pracy i pieniędzy.prosiaki

Chlewnia to odpowiednio przystosowany budynek, który może być zaadaptowany lub zbudowany od podstaw. Jej konstrukcja nie jest specjalnie wymagająca ale niezbędne jest prawidłowe jej wyposażenie budynków inwentarskich. Warunki mikroklimatyczne w chlewni najważniejszym czynnikiem wpływającym na wyniki i efekty chowu zwierząt. W prawidłowo zaprojektowanych i wykonanych budynkach temperatura i wilgotność powietrza oraz oświetlenie powinny utrzymywać się granicach optymalnych dla danego gatunku zwierząt. Należy pamiętać też o tym, że jeśli chcemy ubiegać się o dofinansowanie powinna jak najdokładniej spełniać normy unijne.

Chlewnia powinna być niska i posiadać niewiele drzwi i okien, aby zwiększyć ciepło panujące w jej środku. Wymogiem jest wykorzystanie specjalnych okien. Okna inwentarskie są wykonane z PCV, mają niskie i szerokie wymiary oraz są uodpornione na trudne warunki panujące w chlewni. Zapewniają one odpowiedni dostęp światła do pomieszczenia i ułatwiają jego wentylację. Specjalnego przygotowania potrzebuje też podłoga chlewni.

Stosowanie słomy praktycznie kompletnie wyszło z użytku. Najlepszym obecnie stosowanym rozwiązaniem są ruszta betonowe. Zapewniają one komfort zwierzętom oraz dzięki specjalnym otworom znacznie ułatwiają czyszczenie podłogi z odchodów i innych zanieczyszczeń. Należy też zadbać o odpowiednie warunki rozmnażania się hodowli. Do pomyślnego rozmnażania się trzody chlewnej będziesz potrzebował kojec porodowy. Aby dobrze go urządzić, musisz zrobić to z myślą zarówno o bezpieczeństwie prosiąt, jak i wygodzie maciory.

Kolejną bardzo ważną kwestią wyposażenia chlewni jest odpowiedni dostęp do paszy. Silosy paszowe są obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem z powodu wygody jaką zapewniają. Aby jeszcze bardziej ułatwić karmienie zwierząt możemy zakupić automaty paszowe. Możliwe jest połączenie ich z silosem za pomocą systemu rur, co sprawi że cały proces karmienia świń stanie się automatyczny.