Gdzie stosuje się filtry kartonowe

Filtry, o jakich będzie mowa, znajdują szerokie zastosowanie we wszystkich typach lakierni, także w ścianach, niektórych automatach, lub kabinach natryskowych. Służą do separacji cząsteczek farby na sucho. Ich popularność ciągle rośnie i warto zainteresować się ich dokładną charakterystyką.

Czym są filtry kartonowe?

filtr kartonowyFiltry kartonowe są wykonane z dwóch lub więcej warstw plisowanego, perforowanego kartonu. Wykorzystują mało znaną, fizyczną rozdzielania bezwładnościowego. Zatrzymują i pochłaniają w przestrzeniach międzywarstwowych cząsteczki każdego rodzaju farb. Mają wszyty pasek ograniczający, który w znacznym stopniu ułatwia rozłożenie filtra. Filtr kartonowy ma konstrukcję samonośną, która umożliwia parokrotnie większe przechwytywanie, tak zwanego odkurzu lakierniczego, w stosunku do innych produktów tego typu, czyli głównie filtrami włókninowymi. Jednorazowe filtry kartonowe, składają się z dwóch warstw papieru makulaturowego, wyprodukowanego w najwyższym standardzie. Jego budowa jest klejona, ale również spinana w procesie produkcji, co zapewnia mu jeszcze większą trwałość oraz sztywność. Kolejną, unikalną cechą filtrów kartonowych jest taśma usztywniająca, zlokalizowana na tylnej części wkładu, co zapewnia zachowanie prawidłowego odstępu i najwyższą jakość filtracji. Przestronne otwory w filtrze umożliwiają znacznie większy przedmuch powietrza, ograniczając stopień jego utraty oraz zapewniając wydłużony czas eksploatacji. Ich zwiększona powierzchnia, zapewnia długotrwałą sprawność.

Tego rodzaju filtry są dziś stosowane na przemysłową skalę, mimo faktu, że na rynku znajdują się stosunkowo niedługo. Działają bez względu na rodzaj używanej farby i stanowią doskonałą przeciwwagę dla standardowych, powoli usuwających się w cień, filtrów siatkowych.