Dokładna rekonstrukcja tuniki średniowiecznej

Rekonstrukcja danego znaleziska archeologicznego jest o wiele trudniejsza niż luźne przedstawienie postaci z epoki. Wymaga bowiem najdokładniejszego możliwego odtworzenia odnalezionego stroju i ozdób, oraz wykonania identycznego z oryginalnie zastosowanymi technikami. Własnoręczne tworzenie takiej rekonstrukcji jest dla wielu odtwórców ogromnym wyzwaniem.

Tunika wczesnośredniowieczna dla zamożnej postaci

tunika średniowieczna cenaWłaśnie z takim problemem do niedawna zmagaliśmy się w drużynie, gdyż razem z kolegami postanowiliśmy odtworzyć postacie przedstawione na ikonografii. Nie mogliśmy jednak własnoręcznie uszyć całego stroju gdyż tuniki okazały się być zdecydowanie powyżej naszych możliwości. Były zbyt dokładnie i rozlegle ozdobione, a nikt z nas nie miał umiejętności na tyle wysokich by stworzyć tak imponującą odzież. Skorzystaliśmy więc z usług zaznajomionego rzemieślnika, szyjącego stroje wczesnośredniowieczne na zamówienie. Początkowo spodziewaliśmy się iż za tak imponujący element odzieży jak wybrana przez nas tunika średniowieczna cena może być dość wygórowana, aczkolwiek okazało się iż owy rzemieślnik wielokrotnie wykonywał już podobne stroje. Nie było to więc dla niego duże wyzwanie, a z racji iż nie potrzebowaliśmy szczególnie trudnych do dostania materiałów, cena również nie należała do nierozsądnych. Oczywiście, uszycie i ozdobienie takiej tuniki mogło trwać nawet i dwa miesiące, gdyż ilość pracy jaką należało włożyć w tworzenie stroju była ogromna.

Do sezonu było jednak jeszcze dużo czasu, więc z oczekiwaniem na odbiór nie mieliśmy problemu. Otrzymane stroje były niesamowicie dokładnie wykonane, łącznie z najdrobniejszymi detalami. Mają one do dzisiaj bardzo dużą wartość pokazową, zwłaszcza iż są jedynymi takimi strojami w znanych nam drużynach.