Dodawanie włókien stalowych do betonu

Beton, który jest podstawowym budulcem w budownictwie w dzisiejszych czasach można dowolnie modyfikować. Dzięki temu powstaje kompozyt, który ze swoim tradycyjnym poprzednikiem ma już niewiele wspólnego. To dzięki nowej technologii jego tworzenia otrzymujemy niezastąpiony na każdej budowie materiał. Trwały i wytrzymały a co więcej o wielu możliwościach.

Co otrzymujemy dzięki włóknom?

włókna stalowe do betonuAby zmienić właściwości betonu możemy wzbogacić go o dodanie do niego włókien. Włókna mogą być stalowe, szklane. To właśnie te pierwsze czyli włókna stalowe do betonu czynią go mocniejszym i bardziej odpornym na czynniki zewnętrzne, warunki pogodowe czy uderzenia mechaniczne. Włókna pracują w betonie i w momencie uderzenia domykają powstałe rysy. Ten rodzaj betonu jest wykorzystywany do zalewania posadzek i stropów. Włókna mają zazwyczaj haczykowaty lub prost kształt. Są to fragmenty stalowego cienkiego drutu otrzymywane poprzez jego cięcie i prasowanie lub gięcie w zależności od oczekiwanego kształtu. Beton z domieszką stalowych włókien nazywany jest fibrobetonem. Dzięki włóknom beton nabiera elastycznych właściwości i jest wytrzymały także na zaginanie czy rozciąganie. Samo dodawanie włókien do betonu nie jest skomplikowaną czynnością. Można umieścić je w zasobniku lub dodawać wprost do betoniarki. Należy je dozować wagowo. Dodaje się je przed cementem i wodą ale po ostatniej dozie kruszywa.

Nowe technologie zmieniają budownictwo. Ułatwiają je a zarazem czynią bardziej ekonomicznym i bezpiecznym. Dają też więcej możliwości architektom, którzy prześcigają się w konstrukcjach i ich estetyce a tradycyjne metody i zbrojenia odchodzą w niepamięć ustępując miejsca nowoczesności. Czasami niewielkie modyfikacje znanych dotychczas nam rzeczy mogą przynieść ogromne korzyści.