Do czego stosowane są silniki elektryczne?

Obecnie w wielu procesach, które zachodzą w codziennym życiu wykorzystywane są urządzenia oraz maszyny zamieniające jeden postać energii na inną. Jest to konieczne do wprawienia niektórych elementów w ruch czy wykonania określonej pracy. Żeby było to możliwe należy stosować specjalne sprzęty, które spełniają niejako rolę przetworników. Pozwalają one z dużą sprawnością dokonać konwersji.

Rodzaje silników elektrycznych

silnik elektrycznyTakich urządzeń na rynku jest całkiem sporo. Jest to wynikiem znacznego zapotrzebowania zarówno jeśli chodzi o sektor przemysłowy jak i również prywatny. Najczęściej zamienianymi postacią energii jest energia chemiczna zgromadzona w akumulatorach. Niemniej jednak w przemyśle często stosuje się również urządzenie takie jak silnik elektryczny, które pozwala zamienić energię elektryczną na mechaniczną. Ta jest wykorzystywana do napędzania urządzeń wykonawczych lub różnych elementów końcowych. Przykładem mogą być chociażby wentylatory czy wały maszyn. Jeśli chodzi o podział silników elektrycznych to na rynku dostępne są między innymi jednostki: zasilane napięciem stałym czy te zasilane napięciem przemiennym. Do najważniejszych parametrów, które charakteryzują silniki elektryczne zaliczyć można chociażby: prędkość obrotową, napięcie zasilania czy maksymalny pobór prądu. W przypadku większych jednostek powinny one być wyposażone w układ rozruchowy typu gwiazda-trójkąt.

Pozwala to uruchomić napęd bez piku prądowego, który może sięgać nawet siedmiokrotności prądu znamionowego. Warto wspomnieć, że w przypadku zapotrzebowania na rynku dostępnych jest wielu producentów, którzy oferują sprzęt wysokiej klasy. W celu wybrania najbardziej interesującej pozycji należy kierować się nie tylko ceną lecz również jakością oraz dostępnością wybranego towaru. Zdarzają się bowiem przypadki, w których dana pozycja może być dostarczona dopiero za kilkanaście dni roboczych.