Czy warto sprawdzać swoje mierniki?

 

Wiele polskich firm opiera swoją działalność na stosowaniu różnego rodzaju przyrządów mierniczych. Dotyczy to zwłaszcza budownictwa oraz przemysłu, gdzie korzysta się z wag, poziomic elektronicznych, twardościomierzy oraz mierników elektrycznych.

Na czym polega wzorcowanie?

wzorcowanie miernikówO mierniki, tak jak o każde inne urządzenia trzeba dbać, aby służyły nam dobrze i wskazywały właściwe pomiary. Co kilka lat, lub kiedy podejrzewamy, że nasze urządzenie miernicze podaje błędne wyniki, warto poddać je zabiegowi wzorcowania. Profesjonalne wzorcowanie mierników jest przeprowadzane w specjalnych laboratoriach. Świadectwo wzorcowania, poświadcza wyniki pomiarów, na dzień, w którym zostały one sprawdzone. Nie daje ono gwarancji czasowej. Proces wzorcowania przebiega w ten sposób, że najpierw dokonuje się pomiarów urządzeniem wzorcowym, a następnie powtarza się te pomiary urządzeniem, które należy sprawdzić. Jeśli wyniki, są takie same, jak przy pomiarze urządzeniem wzorcowym, lub mieszczą się one w marginesie błędu, to laboratorium wystawia świadectwo wzorcowania. Jeśli sprawdzany przyrząd wykazuje błędne pomiary, które nie mogą zostać zaakceptowane, przez podmiot, zlecający wzorcowanie, to wtedy istnieją dwie możliwości do wyboru. Pierwsza z nich, to wycofanie przyrządu z użytku, jako niesprawnego. Drugą opcją, jest zlecenie usługi kalibracji przyrządu, która przywróci go do dawnej sprawności. Należy przy tym pamiętać, że kalibracja jest usługą dodatkowo płatną i po jej wykonaniu, należy powtórnie przeprowadzić wzorcowanie.

Przy zakupie urządzeń pomiarowych, warto zwrócić uwagę, czy gwarancja producenta obejmuje usługę kalibracji. Większość producentów nie daje takiej gwarancji, więc w przypadku uszkodzenia takiego urządzenia, sami będziemy musieli ponieść koszty naprawy.