Ginekolog, endokrynolog

Co może oznaczać kaszel

Wydaje się nam, że medycyna była z nami obecna od zawsze. Kardiolog, ginekolog, endokrynolog – trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie życie bez lekarzy tych specjalności. Podobnie jest, jeśli w grę wchodzi medycyna pracy czy szkoła rodzenia z Łodzi. Tymczasem rozmowę o medycynie i problemach zdrowotnych warto zacząć od kwestii dużo bardziej prostych i częściej spotykanych.

Czego zwiastunem może być kaszel?

Ginekolog, endokrynologNa pierwszy plan wysuwa się kaszel, z którym nieraz borykał się każdy z nas. Kaszel może jednak przybierać różne formy i oznaczać zupełnie inne choroby. Nie zawsze wymaga też interwencji lekarza. W wielu wypadkach możemy sobie poradzić z nim samodzielnie. Kaszel jest odruchem organizmu, dzięki któremu nasze ciało pozbywa się tego, co w jakiś sposób mu przeszkadza. Za najbardziej pożyteczny uważany jest kaszel mokry. To właśnie on pomaga się pozbyć zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, która skutecznie utrudnia oddychanie. Niezależnie jednak od tego, jak ważną rolę ma kaszel do spełnienia, zawsze jest bardzo dla nas męczący. Warto więc sięgać po środki, które pomogą go nieco złagodzić lub jeszcze bardziej ułatwią odkrztuszanie. Wybierać możemy między tradycyjnymi środkami aptecznymi, a domowymi miksturami, które często stosowane były jeszcze przez nasze babcie. Co może oznaczać kaszel? W zdecydowanej większości wypadków jest sygnałem zwykłego przeziębienia. Przebiega wtedy z katarem, a temperatura jest tylko nieznacznie podwyższona – pojawia się stan podgorączkowy. W takiej sytuacji wystarczy dużo pić iw miarę możliwości zostać chociaż na parę dni w łóżku. Infekcja minie naprawdę szybko. Gorzej, kiedy oprócz duszącego kaszlu męczy nas także wysoka gorączka. Może to być sygnał, że w organizmie rozwinęła się poważna infekcja, jaką jest zapalenie oskrzeli.

W tym wypadku nie obejdzie się bez pomocy lekarza. Trzeba pamiętać, że nieleczone zapalenie oskrzeli może przerodzić się w zapalenie płuc, które wprawdzie nie jest już z założenia śmiertelną chorobą, ale nadal może mieć bardzo trudny i ciężki przebieg.