Brak zdrowego snu

Wielu z nas miało chociaż raz w życiu problem ze snem. Nazywamy to bezsennością, a objaw ten polega na połączeniu kilku elementów. Przede wszystkim jest to trudność z zaśnięciem, której towarzyszy problem z utrzymaniem tego stanu, ale również i wczesne wstawanie. Negatywne efekty utrzymują się całą dobę.

Problem bezsenności i jej leczenie

leczenie bezsennościStres, narodziny dziecka albo praca zmianowa oraz wiele innych czynników potrafią wpłynąć na jakość naszego snu. Może doprowadzić to do stanu przewlekłego, kiedy to leczenie bezsenności będzie już kluczowym elementem do wyjścia z problemu. Im dłużej cierpimy na problemy ze snem tym większe prawdopodobieństwo, iż problem należy leczyć u specjalisty. W jaki sposób możemy wyjść z bezsenności? Terapię zazwyczaj rozpoczyna się od usunięcia przeszkód uniemożliwiających komfortowy sen. Powinniśmy również na tym etapie wprowadzić higienę snu. Dodatkowo stosuje się też terapię poznawczo-behawioralną, której pozytywne efekty mogą utrzymywać się bardzo długo po zakończeniu terapii. Jedna z technik jest ograniczenie sny, czyli początkowo kładziemy się później spać, ale wstajemy o stałej porze. Drugą opcją jest technika kontroli bodźców, gdzie uzmysławiamy sobie, iż łóżko służy jedynie do snu i życia seksualnego. Kiedy nie możemy zasnąć opuszczamy łóżko i wracamy do niego dopiero po poczuciu senności. W przypadku braku pozytywnych reakcji na tego typu terapie należy zastosować leczenie farmakologiczne.

Bezsenność to bardzo frustrujący problem, przez który możemy tracić wiele pozytywnych chwil w życiu, ponieważ każdy dzień jest dla nas męczarnią. Ważne jest to, aby zgłosić się do specjalisty w przypadku ciągłości tej przypadłości, aby móc powrócić do zdrowego trybu życia z pomocą osoby wykwalifikowanej.