pompy ciepła

Baterie słoneczne i pompy ciepła – czym różnią się od siebie?

W ostatnich latach można zaobserwować rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE). Gęstość promieniowania słonecznego w Polsce jest wystarczająca do tego, aby fotowoltaika powoli stała się opłacalna dla prywatnych inwestorów (zwłaszcza, gdy skorzystają oni z dopłat do budowy instalacji z Programu Prosument realizowanego przez polski rząd).

Pompy ciepła z Bydgoszczy i energia cieplna

pompy ciepłaBydgoszcz i inne tereny w Polsce nadają się zarówno do ekonomicznego montażu kolektorów słonecznych, jak i baterii. Powszechnie często te dwie instalacje są mylone. Na czym polega różnica pomiędzy nimi?Kolektory słoneczne, podobnie, jak pompy ciepła z Bydgoszczy są przeznaczone do produkcji energii cieplnej. Zbudowane są one z absorbera oraz rurek, którymi płynie czynnik roboczy. Słońce ogrzewa absorber, a ten oddaje ciepło do czynnika roboczego. Czynnik roboczy ogrzewa wodę użytkową w zasobniku. Kolektory można podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania, aby w ekonomiczny sposób ogrzewać wodę poza sezonem grzewczym. Gruntowe pompy ciepła pozwalają zaś wykorzystać różnicę temperatur między źródłami do ogrzania całego budynku oraz podgrzania wody użytkowej.Zupełnie inną instalację stanowi fotowoltaika. Zalicza się do niej układy, które pozwalają wykorzystać promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Podstawowym elementem układów fotowoltaicznych są baterie słoneczne.

Najczęściej zbudowane są one z ogniw krzemowych, które pod wpływem ciepła wytwarzają ładunek elektryczny. Wyprodukowany prąd stały trafia do inwertera, gdzie przetwarzany jest w prąd zmienny (dokładnie taki sam, jak ten płynący w komercyjnej sieci energetycznej).