Badanie kleszcza w laboratorium

 

W naszym klimacie raczej nie spotkamy takich zwierząt, które mogą stwarzać dla nas jakieś bardzo poważne zagrożenie. Ze ssaków do najbardziej niebezpiecznych i zarazem żyjących w Polsce możemy zaliczyć jedynie wilki czy niedźwiedzie. Natomiast większe zagrożenie czyha na nas ze strony znacznie mniejszych organizmów. Mowa tutaj oczywiście o kleszczach słynących niestety z tego, że roznoszą chorobę zwaną boreliozą.

Skuteczne badanie kleszczy

western blot boreliozaKleszcz jest pajęczakiem, który jest aktywny przez okrągły rok. Udając się więc na zimowy długi spacer po lesie również możemy zostać przez kleszcza zaatakowani. Jednak ryzyko jest znacznie większe w czasie wiosny i lata. Jesienią oraz zimą kleszcze są już znacznie mniej aktywne. Na chwilę obecną dostępne są jednak metody, które pozwalają na szybkie sprawdzenie tego czy atakujący nas kleszcz jest nosicielem groźnych chorób. Jedną z takich metod jest metoda western blot borelioza przy użyciu tej metody może być wykryta w bardzo krótkim czasie. Najczęściej jest tak, że po oddaniu kleszcza do badania wyniki co do tego czy był on nosicielem boreliozy są dostępne już następnego dnia. Gdy dostrzeżemy, że kleszcz pasożytuje na naszym ciele to powinniśmy bardzo delikatnie go wyjąć. Ważne jest to by nie uszkodzić głowy kleszcza ponieważ może ona nie zostać usunięta i konieczna będzie wówczas wizyta w szpitalu. Kleszcza powinniśmy umieścić na jałowej gazie i dostarczyć do najbliższego laboratorium.

Obecnie w naszym kraju działa bardzo dużo laboratoriów badających kleszcze. Pamiętajmy, że są to oczywiście laboratoria prywatne więc za przebadanie kleszcza pod kątem nosicielstwa boreliozy będziemy musieli zapłacić. Ceny za takie badania są dość zróżnicowane a różnica ta wynika przede wszystkim z obranej metody badawczej.