busy do niemiec

A co było gdyby czyli busy do Niemiec

Wiele się mówi, że emigracja mocno wymęczyła Polską gospodarkę. Jednak czy tak jest aby na pewno? Czy czasem nie jest właśnie na odwrót? Ano moim zdaniem jest. Zauważmy, że często gdy ludzie wyjeżdżali tam, to pieniądze i tak przesyłali tutaj.

busy do niemiec

Po drugie choćby w Wielkiej Brytanii jest cała masa Polskich sklepów, więc ściąga się towar z Polski. Co więcej, jaka byłaby stopa bezrobocia w tym kraju, gdyby do Polski przyjechała cała Polonia zza granicy. Gdyby 21 milionów ludzi chciało zarabiać tak, jak zarabiało dotychczas. Gdyby Busy do Niemiec pomorskie jeździły puste, ale właśnie busy z Niemiec do Polski pękały w szwach. Tak samo w przypadku innych państw i dajmy na to busy do Holandii były by puste, a busy z Belgii do Polski znów byłyby pełne. Już gdyby Polacy ze wszystkich Państw Europy wrócili byłoby nas o jakieś 5 – 6 milionów więcej. Czyli jakieś 4 Warszawy ludzi więcej. Wiadomo, że rozjechali by się oni po całym kraju, ale to i tak byłoby ciągle dużo. Dajmy na to, jeżeli Polska liczy około 312 tysięcy kilometrów kwadratowych, a przyjechało by 6 milionów ludzi, to byłoby to po około 20 osób na jeden kilometr kwadratowy więcej ludzi. Zakładając, że połowa z tych ziem jest zagospodarowana, to byłoby już 40 – 50 osób na kilometr kwadratowy. Kilometr kwadratowy, to kwadrat o bokach kilometr na kilometr, więc każdy z nich miałby do dyspozycji po 2 hektary, jednak licząc już wszystkich razem, byłoby coraz trudniej. Ciągle pamiętając ile obszarów u nas to góry, lasy lub wody.

Dodatkowo gospodarka mogłaby tego nie udźwignąć. Dlatego właśnie moje zdanie jest takie, że gdyby nie emigracja, mogłoby w Polsce być całkiem inaczej. I nie ma jednoznacznej opinii, czy było by lepiej czy gorzej.